Rozhlasový spot: Ubytovny ne, ale...

Rozhodli jsme se spot udělat z jednoduchého důvodu. Velká část veřejnosti vnímá Romy jako parazity na sociálním systému. Jednou z nejčastějších mediálních zkratek je obrázek ubytovny, jež ždíme peníze ze státního rozpočtu (doplatku na bydlení) skrze romské rodiny, které si v ubytovnách vyloženě „hoví“, neb rády žijí pohromadě (ba v tlupách!). Neposílají své děti pořádně do školy, nemají vztah ke vzdělání ani k zaměstnání, nemají ten správný gádžovský „drive“ ke kariéře, hromadění majetku a budování postavení. Vlastně to takhle chtějí.

Málokomu dochází, že Romové by též rádi bydleli standardním způsobem, v najatých nebo i vlastních bytech. Bohužel nemohou, protože více než 90 % Čechů by jim svůj byt zkrátka nepronajalo. Fond obecních bytů se postupně skoro celý zprivatizoval, takže šance Roma na získání standardního bydlení je mizivá. A v tuto chvíli začíná vystupovat bludný kruh zásluhovosti a ghettoizace, slepice a vejce.

Zatímco veřejnost se domnívá, že nájemní bydlení v obecním či jiném veřejném bytě musí být zásluhové, sociální pracovníci znalí práce se sociálním vyloučením tvrdí, že dlouhodobý pobyt ve vyloučeném prostředí (ubytovna, azyl, vyloučená lokalita) ničí v člověku sílu se z něj vymanit a dětem se navíc takové prostředí normalizuje. Situace se proto stále zhoršuje a cyklí.

Romové jsou na trhu s byty zcela jasně diskriminováni. Ani jednotliví pronajímatelé, ani realitky si neberou servítky a na rasovém základě Romy prakticky veřejně odmítají. To, s jakou otevřeností se to děje, připomíná Jihoafrickou republiku v sedmdesátých letech. Cílem kampaně ale není aktivisticky kárat veřejnost, že je na Romy ošklivá, ale lehce upozornit na to, že šance Romů (a ze stovek klientských i zaměstnaneckých kauz víme, že skutečně všech – i vzdělaných a zaměstnaných) získat standardní bydlení jsou z tohoto důvodu tak malé, že ubytovny jsou pro ně nyní sice šíleným, ale jediným řešením. A ruku v ruce s tím se znovu cyklí nezaměstnanost, špatná dostupnost vzdělání, rezignace.

Každý posluchač spotu, nechť s jeho poselstvím naloží, jak chce. Věříme, že někteří s ním naloží chytře a třeba svůj názor na Romy lehce poupraví.

Spot je součástí kampaně společnosti R-mosty, z.s. na téma: „Ubytovny ne, ale...“  Financuje jej Nadace Open Society Fund. R-Mosty jsou členem Rady Platformy pro sociální bydlení.